Moje telo ako dôkaz

Okrem výsledkov a dokumentačných fotografií, ktoré som urobil so svojimi cvičencami, tu predkladám aj genézu motivačných fotografií, ktorými chcem dokumentovať a motivovať hlavne starších, čo sa dá s telom robiť, keď sa mu budeme venovať. Na mojom vlastnom tele je tu ukázaný prechod z vrcholového športovca 30-nika na atletickú postavu 50-nika a 60-nika.


Ako 30-tnik som začal vyhrávať republikové súťaže a 7x som sa stal majstrom Slovenska. Nestačilo mi to, lebo som chcel byť majstrom sveta.


V 42 rokoch som sa konečne nominoval na majstrovstvá sveta, v ktorých som síce nezvíťazil, ale práve tieto majstrovstvá mi v plnom rozsahu ukázali iné hodnoty a inú filozofiu života. Prehodnotil som rebríček svojich hodnôt, v ktorých vôbec nefigurovala túžba vyhrávať, lebo vyhral som už tým, že som prestal s vrcholovým športom, čo mi zachránilo život a moje zdravie. Prestal som sa trápiť s diétami a ťažkými tréningami. Vynechal som mäso a stal som sa vegetariánom.
Vyvážená strava a rozumné tréningy sa v 50-tke prejavili nielen na mojej postave a ozdravení organizmu, ale objavil som nekonečný duchovný rozmer, v ktorom vždy nájdem to, čo v živote a k životu potrebujem. Objavil som tam samoliečbu tela ako protipól farmácie, ktorá nás dopuje v tzv. liekoch. Boh stvoril naše telo ako niečo krásne a úžasné, len sa pozrime na deti. Nie sú nádherné? Boh nám ale dal aj slobodnú voľbu rozhodovania. Ale mi ďalej na základe svojho rozhodnutia meníme svoje telá na odpadkové koše. Prečo? Lebo jednoznačne porušuje daný vesmírny zákon. Obžerstvo. Nedávame telu to, čo potrebuje, ale pomaličky ho zabíjame zlou stravou. Výživa je to, čo nás dokáže uzdraviť v každom veku. Výživa je to, čo pomôže nášmu telu, aby sa samé zregenerovalo a zmobilizovalo v nás sily k plnohodnotnému životu. Výživa a pohyb je to, čo nám udrží telo v kráse a funkčnosti.

Do 40-ky som prešiel neskutočnými drastickými fázami diét, odriekaní a ťažkých tréningov, aby som pochopil, že svoje telo a orgány by som časom zničil. V 50-ke som pochopil čo je zdravie, čo je láska, čo je pokoj na duši. Áno, zmenil som sa z kulturistu na atléta, lebo som dal do rovnováhy pomer svalov a tuku. Pochopil som, že nerovnováha v živote a s tým súvisiace problémy sa odvíjajú od nerovnováhy pomeru tuku a svalovej hmoty. Môj nadbytok svalovej hmoty vôbec nekoreloval s nedostatkom tuku, počas môjho aktívneho športového života. S nadbytkom svalov som sa nielenže necítil dobre, ale sa to odrazilo aj na mojom pohnutom živote. Presne tak isto sa necíti dobre človek s nadbytkom tuku a nedostatkom svalovej hmoty, lebo porušil zákon rovnováhy. No a v 50-ke som začal vyrovnávať svalovú hmotu s tukom, čo sa odrazilo na mojom ďalšom živote.

Prišla 60-ka a ja som sa cítil lepšie ako v mladosti. 60-ka je vek, kedy si najviac vážime hodnotu zdravia. Lenže ruku na srdce, väčšina z nás 60-nikov si svoje zdravie ide kúpiť k lekárovi, či do lekárne. Takto to však nefunguje. Boh nám dal telo, aby sme sa oň starali a zariadil to tak, aby nebolo možné si zdravie kúpiť. Musíme pochopiť, že telo je úžasný stroj, ktorý si vie poradiť a vysporiadať sa s každým problémom a v každom veku. Podmienkou však je dávať mu to, čo na svoju regeneráciu potrebuje: vitamíny, minerály, aminokyseliny, uhľohydráty, tuky a pohyb, bez ktorého nám nepomôže ani kvalitná strava. Celý náš život sa odvíja od svalovej hmoty, ktorá ovplyvňuje náš pohybový aparát, ktorý následne ovplyvní cez endorfíny, serotoním a iné hormóny náš CNS - centrálny nervový systém, ktorý ovplyvní náš duševný a duchovný život, našu psychiku. Preto keď budem voči svojmu telu nevďačný, môj pohybový aparát predčasne skolabuje, čo sa prejaví na zlom fyzickom a psychickom stave a budem závislý na ľuďoch, ktorí okolo mňa žijú.